Samsung QE65S90D
Home > Electronics > Televisions > LED TVs > Samsung QE65S90D
Visit the store*
Last updated: 14 May 2026 01:08 BST
Comparing prices from 22 stores (1 in stock). Displayed in order of cheapest price including delivery.
Found an error? Let us know
StoreTotalVisit Store
About
  • 65" 4K Ultra HD Smart OLED TV
  • Also known as: QE65S90DA, QE65S90DATXXU
  • Resolution: 4K UHD (3,840 x 2,160)
  • Processor: Neural Quantum Processor 4K (NQ4 AI Gen2 Processor)
  • Refresh Rate: 144Hz (supports 4K@120Hz with VRR)
  • Sound: 40W 2.1ch speakers with Dolby Atmos and Object Tracking Sound Lite
  • Smart Features:
    • Works with Alexa
    • Gaming Hub with Xbox and other streaming games
    • Web Browser
    • Smart TV powered by Tizen
  • Contrast Enhancer: OLED HDR+
  • Design: LaserSlim design with nearly bezel-less screen
  • Viewing Features: Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection technology
  • AI Features:
    • 4K AI Upscaling
    • AI Sound
    • AI Auto Mode
    • Real Depth Enhancer
  • Connectivity: 4x HDMI, 2x USB
  • Colour: Graphite Black
  • Dimensions: H832 x W1444 x D40 mm (Stand Width: 366 mm)