Samsung QE48S90D
Home > Electronics > Televisions > LED TVs > Samsung QE48S90D
Visit the store*
Last updated: 13 May 2026 22:56 BST
Comparing prices from 23 stores (1 in stock). Displayed in order of cheapest price including delivery.
Found an error? Let us know
StoreTotalVisit Store
About
  • 48" Smart 4K Ultra HD OLED TV
  • Also known as: QE48S90DA, QE48S90DAEXXU
  • Display: 48" OLED with 4K resolution (3,840 x 2,160)
  • Picture Engine: Neural Quantum Processor 4K (NQ4 AI Gen2 Processor)
  • Sound: 2.1ch speakers with 40W output, Dolby Atmos, Object Tracking Sound Lite
  • Refresh Rate: 144Hz with Motion Xcelerator for smooth gaming
  • Smart Features: Works with Alexa, Web Browser, Gaming Hub, Smart TV powered by Tizen
  • Design: LaserSlim with an almost bezel-less screen
  • Anti-Glare Technology: Ultra-wide viewing angle with anti-reflection screen
  • Connectivity: 4x HDMI inputs, 2x USB ports
  • Dimensions: H620 x W1069 x D40 mm, Stand Width: 366 mm