Samsung QE83S90D
Home > Electronics > Televisions > LED TVs > Samsung QE83S90D
Visit the store*
Last updated: 13 May 2026 23:28 BST
Comparing prices from 21 stores (1 in stock). Displayed in order of cheapest price including delivery.
Found an error? Let us know
StoreTotalVisit Store
About
  • 83" Smart 4K Ultra HD OLED TV
  • Also known as: QE83S90DA, QE83S90DAEXXU
  • Display: 83" OLED with 4K resolution (3,840 x 2,160)
  • Processor: NQ4 AI Gen2 Processor with 20 neural networks
  • Design: LaserSlim design with almost no bezel
  • Refresh Rate: 144Hz with Motion Xcelerator for smooth visuals
  • Sound: Dolby Atmos with 2.1ch speakers and 40W output, Object Tracking Sound Lite
  • Gaming Features: Gaming Hub with Xbox and other games, low input lag, VRR/4K@120Hz support